• Więzienie Kieleckie
  Więzienie Kieleckie

  Ekspozycja w piwnicy odnosi się do okrutnej funkcji budynku z przeszłości. Zachowane, oryginalne, ciasne cele, przedmioty i dokumenty przypominają, że przez ponad sto pięćdziesiąt lat oprócz przestępców pospolitych przetrzymywano tutaj więźniów politycznych - tutaj bito ich i torturowano.

 • Biblioteka
  Biblioteka

  Ekspozycja zaaranżowana została na XIX-wieczna bibliotekę. Znakomicie wkomponowane w biblioteczną przestrzeń multimedia zachęcają do aktywnego spotkania z historią narodu polskiego od wybuchu insurekcji kościuszkowskiej do zakończenia I wojny światowej, a prezentowane kopie dzieł sztuki, fragmenty poezji i nagrania sprawiają, że zwiedzanie wystawy stanie się wyjątkowym doświadczeniem.

 • Wzgórze Zamkowe
  Wzgórze Zamkowe

  Wzgórze Zamkowe to miejsce sprzyjające rozwojowi edukacji i kreatywności kielczan oraz odwiedzających gości. Wzgórze Zamkowe to fragment najpiękniejszego miejsca starych Kielc. Otaczają go perły kieleckiej architektury i jakby dla wytchnienia od natłoku bogactw materialnych - niewielki, ale za to niezwykle urokliwy park miejski.

 • Tradycja i nowoczesność
  Tradycja i nowoczesność

  Wzgórze Zamkowe połączyło dwie instytucje o charakterze historyczno-edukacyjnym i kulturalno-artystycznym. Pierwszą część Wzgórza zajmuje Ośrodek Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej

  Druga część to Instytut Dizajnu - nowy ośrodek wzornictwa, który poprzez własne działania twórcze, a także współpracę z polskimi i międzynarodowymi ośrodkami designu, będzie kształtował wrażliwość w kwestiach projektowania.

 • Przestrzeń wystawiennicza
  Przestrzeń wystawiennicza

  W unikatowej architekturze budynku XIX — wiecznego więzienia mieszczą się wyjątkowe wnętrza Galerii Głównej Instytutu Dizajnu, w której organizowane są wystawy, prezentujące polski i światowy dizajn.

Zapraszamy na warsztaty i wykłady w ramach akcji społecznej "Boom Zero Waste!" Wydarzenie odbędzie się w dniach 15 - 17 lutego w Ambasadzie Dizajnu przy ul. Wesołej 38 oraz w Instytucie Dizajnu przy ul. Zamkowej 3. Akcja skierowana jest zarówno do dorosłych jak i dzieci.


Podczas tego weekendu nic się nie zmarnuje! Uczestnicy połączą społeczne zasoby aby przeciwdziałać nadmiarowi odpadów, ucząc się jak najlepiej wykorzystywać potencjał tego co już mamy. Będą między innymi: rozmawiać o zagospodarowywaniu miejskich nieużytków, naprawiać przedmioty, szyć wielorazowe torby, gotować z resztek, „hakować „ przestrzeń oraz produkować naturalne kosmetyki.

Spotkania odbędą się wg harmonogramu:

Piątek 15 lutego

Godz. 17.00 - 19.00 - Taking Things Appart- warsztaty dla dzieci.

W dzisiejszym świecie nadmiaru, otaczają nas elektryczne lub elektroniczne urządzenia. Rzadko zastanawiamy się nad mechanizmem ich działania, mimo że na nich całkowicie polegamy. Nie wyobrażamy sobie jak moglibyśmy radzić sobie bez suszarki, laptopa, miksera, pralki itp. Aby lepiej zrozumieć naszą relację z przedmiotami rozpoczynamy cykl zajęć dla dorosłych i dla dzieci polegający na praktycznym pojmowaniu urządzeń. Będziemy rozkładać je na części, omawiać ich działanie i składać z powrotem. Czasem zastosujemy modyfikację która sprawi, że będą działały jeszcze lepiej lub inaczej. Pierwsze zajęcia przeznaczone są dla dzieci.
Miejsce: pracownie ID
Ilość miejsc: 12
Prowadzenie Bartek Jędryka


Sobota 16 lutego

Godz. 11.00 - 15.00 - Boomerang bags - warsztaty dla młodzieży i dorosłych.

Warsztaty szycia toreb w ramach światowej akcji, która pomaga zaangażować się w ochronę środowiska poprzez szycie toreb ze zbędnych tkanin. Materiałowe zamienniki foliówek trafią do wskazanych przez Was sklepów. Wypożyczona torba staje się bumerangiem, kiedy wraca do niego, tak by mogli skorzystać z niej inni.
Na warsztaty zabierzcie ze sobą niepotrzebne tkaniny (np. zasłony, poszewki, koce itp.) a my pomożemy Wam z nich uszyć jak najwięcej boomerang bags. Im więcej ich uszyjemy tym mniej plastikowych reklamówek będzie w obiegu.

Uszyjemy też firankowe woreczki na owoce, warzywa i produkty suche. Są doskonałym zamiennikiem plastikowych foliówek. Ich zalety są nieocenione – lekkie, przezroczyste, a przede wszystkim wielokrotnego użytku. Obawiasz się, że ceny Twoich produktów w sklepie będą przez nie droższe? Niepotrzebnie, wystarczy tylko odpowiednio wytarować wagę!


Oprócz szycia toreb i woreczków, Hania i Kuba z Ambasady Dizajnu zapraszają do przynoszenia ubrań wymagających poprawek. Przy wsparciu naszych koordynatorów będzie można zastanowić się w jaki sposób Wasza odzież może otrzymać nowe życie. W przypadku bardziej wymagających pomysłów, projekty można będzie realizować w ramach otwartej strefy prze-SZYCIE od wtorku do piątku w godz. 12.30 - 18.00 w Ambasadzie Dizajnu.

Miejsce: Ambasada Dizajnu ul. Wesoła 38,
Warsztaty otwarte, bez zapisów
Prowadzenie: Hanna Konieczkiewicz, Jakub Święcicki, warsztaty otwarte ( bez zapisów)


Godz.11.00- 15.00 - Latająca Komitywa Naprawcza - warsztaty dla dorosłych.

Zamiast wyrzucić napraw! Uczestnicy spotlania mogą przynieśc ze sobą popsute urządzenia, lampy, sprzęty, zabawki, naczynia, pamiątki, a Pan Złota Rączka pomoże je naprawić. Do zgłoszenia konieczny jest opis problemu i zdjęcie.
Miejsce: pracownie ID
Ilość miejsc: 10
Prowadzenie Norbert Konieczkiewicz


12.00 - 15.00 - Miejska Zaradność - cz I – wykład, warsztaty dla dorosłych, akcja społeczna.

Akcja będzie miała za zadanie przekształcanie istniejącego miejskiego obiektu w ten sposób aby lepiej wykorzystać jego potencjał. Z pomocą mieszkańców uczestnicy spróbują „shakować” kielecką przestrzeń i zapoznają się z pojęciem „urban hackingu” . Podczas dwuetapowych warsztatów będzie okazja do zastanowienia się nad formą tej miejskiej interwencji. Pierwsza część warsztatów będzie opierać się na makiecie i stworzeniu prototypy w mniejszej skali następnie zostanie on przeniesiony do skali 1.
Miejsce: czytelnia ID
Ilość miejsc: 10
Prowadzenie Dominika Janicka


16.00 - 18.00 - Poznaj Potwora – warsztaty dla dzieci.

Drugie wydanie poszerzonej wersji książki O Potworze z Wielkimi Stopami i Długim Ogonem, czyli poradnika prawdziwego Ekoninja to dobra okazja do warsztatów recyklingowych dla dzieci. Każdy uczestnik otrzyma swój egzemplarz książki, wykona reklamówkową skakankę, dowie się jak zrobić pionki do gry z plasteliny z mleka i weźmie udział w turnieju planszowym o zwycięski Pakiet Ratunkowy Ekoninja.
Miejsce: sala warsztatów ID
Ilość miejsc 15
Prowadzenie: Olga Grabiwoda


Niedziela 17 lutego

Godz. 11.00 - 13.00 - Wyrób Własny - wykład i warsztaty dla dorosłych

Wykład i warsztaty dotyczące robienia naturalnych zamienników kosmetycznych i pielęgnacyjnych. Naturalne kosmetyki bez konserwantów, parabenów i syntetycznych opakowań mogą być tańszą, bardziej naturalną i bogatszą w cenne składniki alternatywą dla tradycyjnych produktów .
Miejsce: sala warsztatów ID
Ilość miejsc: 15
Prowadzenie: Patrycja Wyrozumska


Godz. 13.00 - 16.00 - Miejska Zaradność cz. II - warsztaty dla dorosłych, akcja społeczna.

Godz. 16.00 - 18.00 - Zjemy Wszystko - warsztaty kulinarne dla dorosłych

Marnowanie jedzenia to problem etyczny i ekonomiczny. Jak kupować, przechowywać i jak wykorzystać produkty spożywcze aby nic się nie zmarnowało? Wraz z kucharzem Maxem Przybylskim uczestnicy warsztatów zrobią potrawy z podsuszonego chleba, skórek z ziemniaków, jabłek i innych kuchennych resztek.
Miejsce: sala warsztatów ID
Ilość miejsc 15
Prowadzenie Max Przybylski

Zapisy przez EVENEAZobacz też:

 

 

 

 
 
 
 
 

projekt i wykonanie: Dariusz Ścisło

© 2019 Wzgórze Zamkowe w Kielcach

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Każdy może zaakceptować pliki cookies albo ma możliwość wyłączenia ich w przeglądarce,