• Więzienie Kieleckie
  Więzienie Kieleckie

  Ekspozycja w piwnicy odnosi się do okrutnej funkcji budynku z przeszłości. Zachowane, oryginalne, ciasne cele, przedmioty i dokumenty przypominają, że przez ponad sto pięćdziesiąt lat oprócz przestępców pospolitych przetrzymywano tutaj więźniów politycznych - tutaj bito ich i torturowano.

 • Biblioteka
  Biblioteka

  Ekspozycja zaaranżowana została na XIX-wieczna bibliotekę. Znakomicie wkomponowane w biblioteczną przestrzeń multimedia zachęcają do aktywnego spotkania z historią narodu polskiego od wybuchu insurekcji kościuszkowskiej do zakończenia I wojny światowej, a prezentowane kopie dzieł sztuki, fragmenty poezji i nagrania sprawiają, że zwiedzanie wystawy stanie się wyjątkowym doświadczeniem.

 • Wzgórze Zamkowe
  Wzgórze Zamkowe

  Wzgórze Zamkowe to miejsce sprzyjające rozwojowi edukacji i kreatywności kielczan oraz odwiedzających gości. Wzgórze Zamkowe to fragment najpiękniejszego miejsca starych Kielc. Otaczają go perły kieleckiej architektury i jakby dla wytchnienia od natłoku bogactw materialnych - niewielki, ale za to niezwykle urokliwy park miejski.

 • Tradycja i nowoczesność
  Tradycja i nowoczesność

  Wzgórze Zamkowe połączyło dwie instytucje o charakterze historyczno-edukacyjnym i kulturalno-artystycznym. Pierwszą część Wzgórza zajmuje Ośrodek Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej

  Druga część to Instytut Dizajnu - nowy ośrodek wzornictwa, który poprzez własne działania twórcze, a także współpracę z polskimi i międzynarodowymi ośrodkami designu, będzie kształtował wrażliwość w kwestiach projektowania.

 • Przestrzeń wystawiennicza
  Przestrzeń wystawiennicza

  W unikatowej architekturze budynku XIX — wiecznego więzienia mieszczą się wyjątkowe wnętrza Galerii Głównej Instytutu Dizajnu, w której organizowane są wystawy, prezentujące polski i światowy dizajn.

W dniach 22 - 24 marca 2019 r. w Kielcach obchodzone będą Dni Przyjaźni Polsko - Węgierskiej. W organizację polsko - węgierskiego święta włączyło się także Wzgórze Zamkowe, które na 23 marca przygotowało wiele atrakcji.

Wydarzenie organizowane jest w Polsce od 2007 r. Tegoroczne obchody odbędą się po raz pierwszy w Kielcach. 

W samo południe, 23 marca na dziedzińcu Wzgórza Zamkowego zostanie otwarta wystawa plenerowa „PO-We-R czyli Polska-Węgry-Razem”.

O godz. 14.30 rozpocznie się wielkie gotowanie przy ognisku „Czardasz na talerzu”.
W węgierskie smaki wprowadzi uczestników spotkania Maxymilian Przybylski.

O godz.16.30 w sali konferencyjnej OMPiO odbędzie się wernisaż dwóch wystaw: Państwowego Instytutu Badawczego i Muzeum w Budapeszcie: "Kobiety w Polsko-Węgierskiej historii" oraz "Święty Władysław – historie, legendy, miejsca".

Na wydarzenia wstęp jest bezpłatny.Zobacz też:

 

 

 

 
 
 
 
 

projekt i wykonanie: Dariusz Ścisło

© 2019 Wzgórze Zamkowe w Kielcach

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Każdy może zaakceptować pliki cookies albo ma możliwość wyłączenia ich w przeglądarce,