Projekt SZKLARNIA to wspólna inicjatywa Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku i Instytutu Dizajnu w Kielcach. Działanie o charakterze partycypacyjnym oparte było na kilku aktywnościach, w których wzięli udział pracownicy partnerskich instytucji oraz uczestnicy warsztatów.

Celem projektu było zrealizowanie wspólnie roślinnej instalacji, która sezonowo będzie dostępna w Sali Kameralnej Centrum Rzeźby w Orońsku. I etap działań zakładał wykonanie abstrakcyjnych wzorów na wazach, które posłużyły jako donice na warzywa i rośliny w tworzonej instalacji. Wykorzystane w projekcie naczynia ceramiczne, które zdobili uczestnicy warsztatów, pochodzą z nieistniejącej już Fabryki Porcelany „Wałbrzych”. W donicach zasadzono jadalne rośliny i sadzonki warzyw polskich. Przyjęta forma metalowego stelaża, na którym rozmieszczone zostały ozdobione naczynia utworzyła zapraszający zielony pasaż. Kompozycja stalowego szkieletu oparta została na łukach dwóch różnych okręgów. Konstrukcja zaingerowała w przestrzeń Sali Kameralnej, nadając jej również nową funkcję – szklarni z rozwijającymi się w trakcie trwania instalacji roślinami i warzywami, które każdy z odwiedzających może zrywać i dzielić się nimi.

Projekt w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku - Dom Rzeźbiarza – Taras, można oglądać od 28 kwietnia.


www.rzezba-oronsko.pl
www.sculpture.art.pl 

 

Logo Instytutu Dizajnu w Kielcach Wzgórze Zamkowe Kielce Ośrodek Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej w Kielcach

 

 
 
 
 

projekt i wykonanie: Dariusz Ścisło

© 2020 Wzgórze Zamkowe w Kielcach

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Każdy może zaakceptować pliki cookies albo ma możliwość wyłączenia ich w przeglądarce,